Oslava 18. narozenin závodu proběhla velkolepě

Kdo v neděli dorazil na koupaliště, určitě neprohloupil. Teplota atakovala 30 stupňů a společně s nebem bez mráčků a nástrahami trati všem závodníkům vyhnala tepovku na maximum.

VÝSLEDKY | FOTKYDĚTSKÉ ZÁVODY

Se závodem se nejlépe popasoval Martin Polesný, který tak obhájil loňské vítězství a mezi ženami si pak premiérový titul v premiérovém startu připsala Petra Laureová. Kromě parádního závodu byl připraven i bohatý doprovodný program včetně koncertu skupiny ETAPA, ale pojďme popořádku.

Polesný se z trůnu nenechal sesadit

Již od brzkého rána se na koupaliště postupně sjížděli závodníci z blízkého i vzdálenějšího okolí. Každý z nich měl svou strategii, jak se na závod přichystat. Někdo si projel trať, další závodníci se rozplavávali, někdo fačoval problematické partie nebo využil služby masérek a lehce po 11 se šlo na to!

Do plavecké části vyrazili triatlonisté ve 3 vlnách a pod bedlivým dohledem více než 300 fanoušků, kteří dorazili podpořit své favority. Hned v plavecké části se výrazně utrhla dvojice Michal Hurník a Martin Polesný, která na kola vyrážela s více než 30 vteřinovým náskokem. Oba skvěle šlapali a nedali tak ostatním šanci, aby se k nim výrazněji přiblížili. Polesný Hurníkovi v závěru cyklistické části lehce ujel a před běžeckou částí již měl náskok, který postupně navyšoval a s přehledem tak obhájil loňské vítězství. Michal Hurník doběhl druhý a výrazně tím vylepšil své loňské 5. místo.

Do boje o bronz se zapojil dvojnásobný vítěz závodu z minulých let Miroslav Janáček s nováčky Šeblem a Němečkem. V tomto souboji se nakonec radoval Ondřej Šebl. Němeček za ním zaostal o 22 vteřin, Janáček pak uzavíral TOP 5 se ztrátou 43 vteřin na bronzovou medaili.

Bedna ŽM Vyžlovky 2017 v hlavní mužské kategorii

Vítězka mezi ženami překonala rekord závodu

Vítězství mezi ženami obhajovala Lucie Veverková. Ta i letos předvedla skvělý výkon, ale konkurence mezi závodnicemi neustále roste, takže to nakonec stačilo „jen“ na 4. místo. Před ní se dostaly hned 3 ženy, které si letos připsaly první start v závodě.

Bedna ŽM Vyžlovky 2017 v kategorii „Železná žena“

Třetí místo obsadila Lucie Švorcová s krásným časem 57:05, druhé místo slavila Anna Havlíková-Steinerová se ztrátou 44 vteřin na triumfující Petru Lauerovou, která ustanovila nový nejrychlejší čas závodu v ženské kategorii – fantastických 55 minut a 57 vteřin.

Nová jména v doplňkových závodech

V absolutním pořadí skončil na sedmém místě reprezentant a spolupořadatel závodu Pavel Kohoutek, který již počtvrté obhájil pozici nejlepšího Vyžlováka. V této kategorii se velkým překvapením stal Tomáš Řehák, který se zlepšil o více než 2 minuty oproti svému poslednímu startu v roce 2015.

Nejlepší Vyžlováci

Zatímco mezi veterány (50+) se stejně jako v roce 2016 radoval z 1. místa tradiční účastník Martin Pelák, tak v kategorii 40-49 let zvítězil „novic“ Vladimír Beneš. „Jsem moc rád, že se mi tento závod povedl, za rok objíždím docela dost závodů a musím říct, že atmosféra a trať Železného muže se mi moc líbila.“ řekl spokojený vítěz, který za cílovou páskou doslova padl.

TOP kategorie 50+

Nejlepší v kategorii 40-49 let

Poprvé byla vyhlášena i kategorie 40+ pro ženy. Do této kategorie spadalo 6 zkušených a zpravidla několikanásobných účastnic závodu, mezi které patří například Jindřiška Tesaříková, Alena Stárková nebo vítězka z roku 2014 Jana Karlachová, která tenkrát jako první žena v historii pokořila hranici 1 hodiny. Vítězství si připsala Alena Stárková (58:07), která se neztratila ani v celkovém pořadí Železné ženy, kde obsadila 9. místo.

Železné ženy 40+

První Železný 70tník v historii závodu – bývalý pořadatel a 13násobný účastník Jiří Lang se raduje s vnukem v cíli

Děti poprvé vyrazily mimo koupaliště

Kdo dorazil na závod se svými dětmi, tak určitě nelitoval. Během dopoledne se děti mohly vyblbnout nejen ve vodě, která za parného počasí lákala ke koupání, ale i na skákacím hradu, který zajistila firma Remax. Odpoledne pak došlo i na závodění.

Velkou novinkou letošního roku byl zcela nový závod pro nejstarší dětské ročníky (2003-2006). Ty opustily areál koupaliště, který už jim loni byl malý. Pořadatelský tým pro tuto kategorii přichystal krátký okruh v přilehlých ulicích a navíc byl závod měřený elektronicky. Distance byly zhruba pětinové oproti hlavnímu závodu (80m plavání, 2,2 km na kole, 700 m běhu).

Bylo vidět, že pro většinu z 9 startujících dětí byl podobný typ závodu velkou neznámou a měly problém si řádně rozvrhnout síly. Výjimkou nebylo známé píchání v boku a indiánský způsob běhu. Nic z toho však nepotkalo vítěze Matyáše Tomka, který dokonce atakoval hranici 13 minut. Závodu se zúčastnily i 3 dívky, z nichž nejrychlejší Verča Hallerová zaostala jen 36 vteřin za Matyášem.

Vítež dětského „Želežňáka“ Matyáš Tomek

Nejrychlejší juniorka Verča Hallerová

Po intermezzu o které se postarala tombola, vyhlášení výsledků a koncert skupiny Etapa, se v 15:10 rozběhly i závody pro mladší ročníky (2007-2015). V těchto závodech, které již tradičně probíhají v areálu koupaliště, závodilo 32 dětí. Nejnabytější byla kategorie pro ročníky 2009/2010, kde soutěžilo 17 malých duatlonistů – Vítězem se stal Ondřej Hraba, který navázal na 3. místo z roku 2016. Bylo skvělé sledovat, že závodů se zúčastnilo i několik mladých fotbalistů z řad SK Vyžlovka. O budoucnost se tedy snad bát nemusíme 😉

Děkujeme všem závodníkům a návštěvníkům akce a už se moc těšíme na další ročník!

VÝSLEDKY | FOTKY | DĚTSKÉ ZÁVODY