Železný muž vol. 17 – závod jak má být!

Železný muž vol. 17 – závod jak má být!

Letošní ročník Železného muže se nejspíše zařadí mezi nejpamátnější v historii. A to nejen kvůli zřejmě nejsilnějšímu obsazení, ale i kvůli těžkým podmínkám, které především v první polovině závodu na trati panovaly. Z vítězství se nakonec radoval při své první účasti v závodě Martin Polesný.

VÝSLEDKY | FOTKYDĚTSKÉ ZÁVODY

Letošní prázdninové počasí je zatím sportovním aktivitám všeho druhu poměrně příznivě nakloněné. Výjimku, která potvrzuje pravidlo, jsme zažili tuto neděli, kdy triatlonisty zhruba 20 minut před startem závodu přivítala na Vyžlovském koupališti bouřka, která je pak provázela po významnou část závodu. Úvahy o odložení startu byly rychle zamítnuty, jde přeci o závod s názvem Železný muž, potažmo Železná žena, tak ať se ukáže, kdo si s nepřízní počasí i soupeři poradí nejlépe.

2016-zelezny-muz-vyzlovky-foto-ada-mouder-010

Na startu se nakonec seřadilo 101 závodníků a 33 závodnic, které čekalo tradičních 400 metrů plavání, 12 km na kole a závěrečný 4 km běh.

Vítězové z předchozích let bojovali o stupně vítězů, ale na vítězství nedosáhli

Na startu se objevilo hned několik vítězů z předchozích let a mezi favority letošního roku se tak řadil jak loňský obhájce Pavel Kohoutek, tak i Miroslav Janáček, který závod opanoval v letech 2013 a 2014. Oba dva bojovali o stupně vítězů, ale byli rozdílně úspěšní. Kohoutek skončil 6. a Janáčka porazil jen vítěz Martin Polesný, který byl rychlejší o 51 vteřin. Třetí místo získal David Dufek, jenž jej vyfoukl svému týmovému kolegovi a kamarádovi Michalu Jílkovi, který obhajoval 3. pozici z roku 2015. Michala však mohla těšit výhra ve věkové kategorii 40+. V této kategorii vylepšil své loňské druhé místo. Na 5. místě absolutně pak skončil Michal Hurník, který měl nejlepší plavecký čas dne, když do depa vbíhal již v čase 5:56.

2016-zelezny-muz-vyzlovky-foto-ada-mouder-012

Letos poprvé byla vyhlášena i kategorie veteránů starších 50 let. V této kategorii zvítězil Martin Pelák před Janem Brádlem a Milanem Říhou. Na čtvrtém místě skončil místní matador Jiří Lang nejstarší, který v srpnu oslaví již 70. narozeniny. Před jeho výkonem nezbývá než smeknout.

Díky rozšíření počtu závodníků v posledních letech bylo velmi těžké prosadit se pro domácí tj. vyžlovské borce. Proto je od roku 2014 samostatně vyhlášena kategorie Nejlepší Vyžlovák. Ta zná zatím jen jednoho vítěze, kterým je Pavel Kohoutek. Na druhé místo se i letos dostal Petr Jílek, který obhájil svou pozici z loňska a 3. skončil Ruda Kostka ml., který využil absence svého souseda Martina Kubrichta a nahradil ho na medailové pozici.

2016-zelezny-muz-vyzlovky-foto-ada-mouder-019

To nejhezčí si necháváme na závěr. Tím mám samozřejmě na mysli kategorii žen. I zde konkurence neustále stoupá. Potvrzením budiž (? J), že hned 9 žen dokázalo svůj čas stlačit pod 1 hodinu (loni pouze 3). Ve svém premiérovém startu na Vyžlovce nakonec zvítězila Lucie Veverková, a to v čase 57:06. Jednalo se o těsný souboj s Annou Michálkovou. Ta byla druhá pouze o 4 vteřiny. Necelých 40 vteřin za nimi pak doběhla Linda Štětková-Horňáková.

Na závěr bychom chtěli vyjádřit obdiv nad všemi, kteří se do závodu i za těchto těžkých podmínek pustili a s nástrahami trasy si poradili. Opravdu to není samozřejmost. Své startovní číslo si vůbec nevyzvedlo více než 10 přihlášených. Sledovat boje na trati a emoce v cíli je nejlepší odměna pro všechny pořadatele závodu, který se svým rozsahem začíná řadit mezi nejvýznamnější akce v obci a jejím okolí. I za nepříznivého počasí dorazilo více než 200 diváků, kteří podporovali nejen své favority, ale i všechny další účastníky.

2016-zelezny-muz-vyzlovky-foto-ada-mouder-021

Odpoledne pak „pro změnu“ za vytrvalého deště proběhly dětské závody. Závody se konaly podruhé (podruhé za deště) a stává se z nich díky tomu milá tradice našeho závodu. O budoucí Železné muže a ženy by tedy neměla být nouze.

Děkujeme za přízeň a těšíme se na rok 2017.

VÝSLEDKY | FOTKYDĚTSKÉ ZÁVODY