Skip to main content

V divácky atraktivním závodě dokázal zvítězit domácí borec Pavel Kohoutek, který porazil všech 82 soupeřů v mužské kategorii. Zvítězil s převahou 21 vteřin před nejlepším plavcem dne a dlouho vedoucím mužem závodu Petrem Polívkou. V ženském závodě zvítězila Běla Steinbachová, která po slabším plavání všechny předehnala na kole a svůj náskok uhájila před mohutně finišující Petrou Glazerovou. Petra po roce obhájila druhé místo.

Železný muž Vyžlovky 2015 proběhl poprvé v historii v nedělním termínu a to 2. 8. 2015. Změna dne konání nebyla jedinou novinkou 16. ročníku tradičního závodu. Letos poprvé byl celý závod měřen elektronicky, poprvé byla připravena oficiální uzavírka místních komunikací a navíc se v odpoledních hodinách uskutečnily dětské závody v duatlonu a triatlonu.

Dvojnásobný vítěz nemohl svou pozici obhájit

Ale vezměme to popořádku. Registrace do závodu byla spuštěna v průběhu měsíce května a již od začátku bylo jasné, že loňský rekord v počtu účastníků letos opět překonáme. Dlouho to vypadalo, že o svůj třetí titul bude usilovat i Miroslav Janáček, než od něj v týdnu před závodem dorazila zpráva: „Bohužel mi zablokovaná krční páteř nedovolí odstartovat do závodu, ale nebojte, dám se dohromady a za rok jsem zpět.“ Na startu se nakonec objevilo 83 aspirantů na uvolněný titul Železného muže a 24 vyzývatelek loňské vítězky Jany Karlachové, která nakonec v nabité konkurenci skončila na osmém místě.

V ženské kategorii se za suverénním duem Steinbachová a Glazerová dlouho bojovalo o 3. příčku. Tu nakonec skvělým během získala Dana Pačandová, která pouhý den před Železným mužem dokázala zvítězit ve Vlkánčickém triatlonu – opravdová Železná žena.

zelezny-muz-vyzlovky-vyzlovky-2015-web-by-marko-iglic-047

Železná žena Vyžlovky 2015

V mužské kategorii byl boj o stupně ještě zamotanější, protože za vedoucí dvojící Polívka, Pelák se utvořil silný vláček vyzývatelů, kteří se nechtěli spokojit jen s bojem o 3. místo a především v závěrečném běhu promluvili do pořadí na stupních vítězů. Pavel Kohoutek předehnal všechny a navázal tak na svá vítězství v letech 2007 a 2011. „V běhu jsem se přemlouval do každého kroku a to, že jsem viděl oba vedoucí závodníky před sebou, pro mě byla neskutečná motivace. Jsem hrozně rád, že jsem je dokázal doběhnout a vyhrát!“ Pavel se svým třetím vítězstvím dotáhl na dva nejúspěšnější závodníky historie Martina Chuda a Radka Sedláka.  Druhé místo uhájil Petr Polívka a bronzovou medaili si odvezl Michal Jílek.

Kategorie 40+

Kategorie 40+

Poslední dva jmenovaní ovládli vloženou kategorii 40+, kde na 3. místě skončil nejlepší cyklista dne Martin Pelák, který celkově obsadil 6. pozici.

Závod přilákal nejen 108 závodníků a závodnic, ale i spoustu diváků, a to nejen z řad místních obyvatel. Všichni dohromady opět vytvořili jedinečnou atmosféru, ve které byla radost závodit.

Železný muž Vyžlovky 2015

Železný muž Vyžlovky 2015

Nejlepší Vyžlovák a dětské závody

Stejně jako v loňském roce, byla i letos vyhlášena kategorie nejlepší Vyžlovák. O vítězi této kategorie nemohlo být pochyb. Stal se jím celkový vítěz Pavel Kohoutek. Druhé místo obsadil ve svém premiérovém startu Petr Jílek (celkově 32.) a třetí pak tradiční účastník Martin Kubricht (celkově 34.). Na nepopulární 4. pozici skončil Ruda Kostka ml., který na stupně ztratil více než 30 sekund. Svým 15. startem v 16. ročnících si pozici nejčastěji startujícího pohlídal Aleš Kohout. Závodu se opět zúčastnil i historicky nejstarší účastník závodu Jiří Lang (ročník 1946), který má na Vyžlovce přezdívku Železný dědek.

Nejlepší Vyžlovák

Nejlepší Vyžlovák

Po vyhlášení výsledků a exhibici taneční skupiny Team GJ byly pro nejmladší připraveny premiérové dětské závody. S ohledem na bezpečnost dětí se odehrávaly jen v prostoru koupaliště. Závodů se za lehkého deště zúčastnilo 39 dětí. Zatímco nejmladší závodili jen v běhu, tak nejstarší kategorie (ročníky 2001 a 2002) si vyzkoušela kompletní zkrácený triatlon (60m plavání, 600 m na kole a 300 m běhu). Na dětech bylo vidět nadšení z možnosti zazávodit si s vrstevníky, a proto věříme, že se nám povedlo založit novou tradici, na kterou navážeme i v dalších letech.

„Bedna“ kategorie 2003/04 dětských závodů (2001/02)

„Bedna“ kategorie 2003/04 dětských závodů (2001/02)

Více o dětských závodech

Výsledky

Děkujeme všem partnerům, dodavatelům a dobrovolníkům, kteří pomohli udělat krásný den na Vyžlovce jakožto i všem zúčastněným!

SK Vyžlovka