Skip to main content

Je to již pěknou řádku let, kdy se na Vyžlovce konal první Železný muž. V létě 2000 byla spousta lidí šťastná, že se dočkala 21. století a počítače nás nevrátily do doby kamenné. Honza Železný byl na vrcholu sil, hokejisté před nedávnem obhájili titul mistrů světa a blížila se olympiáda v Sydney, kde si český triatlon připsal jeden z největších úspěchů v historii – třetí místo Jana Řehuly. Právě v této době si kluci z fotbalového týmu SK Vyžlovka řekli, co takhle si udělat triatlon i tady u nás. Co začalo jako doplněk přípravy pro pár nadšenců, přerostlo v jednu z největších sportovních akcí v regionu. Dvacátý ročník to bezezbytku potvrdil.

Závod Železný muž alias Vyžlovský triatlon se řadí mezi tzv. sprintriatlony. Jsou zde kratší distance, které spíše sedí výbušným typům závodníků. A i přesto, že od loňského roku je na programu delší verze závodu na trati Elite, bylo letos vše, tak trochu naKrátko…Proč?

Krátký, Krátká, Krátký, Krátká

Těžko by se totiž hledal závod, kterého se účastní čtyři členové jedné rodiny a každý vyhraje svou kategorii. Martin Krátký využil překvapivě trochu slabší konkurence na trase STANDARD a prokázal tím, že zraje jako víno…2017 13. místo, 2018. 5. místo a o 50 vteřin lepší čas, 2019 další zlepšení času o minutu a dvacet sekund a k tomu navrch premiérové vítězství. Klobouček…

Na stupních vítězů ho doplnily další již známé firmy – Martin Mácha, který vždy těžil z výborného plavání a léty dokazuje zlepšení i v dalších disciplínách. Chtělo by se říci, že se dočkal zasloužené odměny, ale vzhledem k tomu, že po závodě pospíchal do práce a na stupních vítězů ho nahradila manželka, nepodařilo se nám do uzávěrky vydání zjistit, zda něco ze své odměny viděl?
Třetí místo v závodě obsadil závodník Joskatel týmu Vladimír Beneš, ten ukázal své zkušenosti a kromě 3. místa v absolutním pořadí vyhrál i kategorii 50 +.

Mezi ženami jsme byli svědky nejrychlejšího času v historii. Dosáhla ho Lucie Krátká, ta tím obhájila loňské vítězství a potvrdila, že jejich rodina má triatlon v krvi. Své kategorie navíc v dětských závodech totiž opanovaly i děti zmíněné dvojice Kateřina a Marek. Na místě je tedy obrovská gratulace celé rodině, ale zároveň i výzva soupeřům, aby za rok ukázali, že na Krátký maj své páky…

ELITE začíná dělat čest svému názvu

Zatímco na standardní trase se může zdát, že konkurence oproti loňskému roku lehce poklesla, tak mezi Eliťáky je to právě naopak. Vítězem se stal 44. muž nejvýznamnějšího českého triatlonového závodu FORD Challenge Prague a účastník několika triatlonů v zahraniční Tomáš Krupička. V závodě mu nejvíce konkuroval loňský vítězný „ELIŤÁK“ Ondřej Němeček nakonec třetí a rovněž Ondřej Hamršmíd. Hamršmíd vyrážel z depa v těsném závěsu za Krupičkou. Avšak v běhu nestačil a nakonec dokončil se ztrátou 48 sekund. Eliťákům se druhý rok po sobě pokoušel vzdorovat i trojnásobný vítěz závodu (nyní trasa STANDARD) a jeden z hlavních organizátorů Pavel Kohoutek. I přesto, že svůj čas oproti loňsku o více než dvě minuty zlepšil, jeho počínání nestačilo na lepší než 9. místo. Holt konkurence roste a závod se snaží s ní.

Do trasy ELITE se v letošním roce odvážily vyrazit jen dvě ženy. Všechny domácí fanoušky musí těšit, že jednou z nich byla i Eliška Kohoutková. Žena mnoha rolí, která kromě závodu zvládla i zorganizovat dětské závody, jak pro mladší, tak pro starší ročníky. V závodě ji jen těsně porazila Martina Hájková.

Historické tabulky otočeny vzhůru nohama

Již bylo zmíněno, byl pokořen rekordní čas v ženské kategorii. Historických zápisů však bylo mnohem více. Letošního závodu se zúčastnilo hned o 35 závodníků a závodnic více než v zatím rekordních letech 2016 a 2017. Krom navýšení kapacity k tomu jistě přispělo i dobré závodní počasí. Bylo tak jen minimum těch, kteří si svou účast rozmysleli na poslední chvíli. Celkových 166 závodníků, se přiblížilo limitu trati a depa na Vyžlovském koupališti.

Rekordní byl i počet zúčastněných žen (46). Když už jsme u těch rekordů, Jiří Lang nejstarší opět posunul hranici nejstaršího účastníka. Aktuálně na 72 let a zároveň stáhl v počtu účastí i letitého účastníka závodu Aleše Kohouta, kterému letos termín z důvodu dovolené nesedl… Jirka má 16 účastní, zatímco Aleš zůstal na 18ti. Nutno podoknout, že letos byl opravdu pod tlakem, protože do závodu se po více než 10 letech vrátil i další Vyžlovák Zdeněk Krchov (71 let). Ten dokončil sice až za Jirkou Langem, přesto však uzmul druhé místo v pozici Železného seniora Oldřichovi Sedláčkovi (70 let)… Tito tři neoficiální Králové vyžlovského triatlonu jsou výzvou pro pořadatele připravit jim do dalšího ročníku speciální kategorii…

Celý den byl zakončen afterparty, na kterou dorazilo zhruba 250 „pařmenů“, kteří si užili koncert kapely So Fine. Akce ukázala, že sobotní termín akce není k zahození…Děkujeme, že jste s námi a věříme, že to tak bude i nadále!!!

Pořadatelé Železného muže