Skip to main content

Tradiční Vyžlovský triatlon je za dveřmi, pojď si projít důležité informace, ať si závod užiješ na plný pecky.
Nejprve začneme novinkami oproti roku 2021.

  • Lépe zabezpečené depo – navazujeme na loňský rok, opět můžeš počítat s tím, že depo bude kompletně ohraničené a výstupy bude hlídat profesionální ostraha.

  • Parking – letos poprvé bude zřízeno centrální parkoviště. Toto parkoviště je umístěno v areálu bývalého lomu (ulice Skalská). Nejlépe se k němu dostaneš, když odbočíš z Pražské ulice u Pizzerie Vyžlovka. Parkoviště je cca 300 m od hlavní silnice Praha – Kutná Hora a zároveň 300 m od areálu. Cílem této změny je zklidnit a zpřehlednit situaci v ulici Na Bělidle, kde docházelo k nebezpečným situacím a závodníci kvůli zaparkovaným autům míjeli odbočku do depa. Parkoviště je pro všechny příchozí ZDARMA.

  • Mini-triatlon – Tato novinka se týká především nastupující generace triatlonistů, ale částečně ovlivňuje všechny zapojené. Závod pro nejstarší dětskou kategorii (2008-2011) bude tentokrát předsazen (start 10:30) hlavnímu závodu a cyklistická část povede po celém okruhu trasy STANDARD. I to je důvod, proč chceme dopravu v dané lokalitě minimalizovat. Více informací o tomto závodě nalezneš v sekci Dětské závody.

  • Nová ELITE trasa – Stále ještě mladá trasa ELITE byla opět s cílem zvýšení atraktivity upravena. Je o 1 km delší a obsahuje více terénních sekcí – lze absolvovat pouze na čistě horském kole. Viz mapka.

TRASY – VJEZD NA KOUPALIŠTĚ – OMEZENÍ TYPU KOL

Trasy pro dospělé jsou opět přichystané dvě – STANDARD a ELITE, více o nich nalezneš v sekci O závodu.

Závodní příjezd a „doběh“ na koupaliště bude opět prosekanou cestou na nevyužívaném pozemku. Toto opatření zvyšuje bezpečnost závodu a zároveň vyrovná podmínky pro všechny závodníky. Úsek je velmi náročný pro silniční kola a kvalita asfaltu za rybníkem také není zrovna nejlepší.

Jako optimální kolo pro trasu STANDARD se tak jeví tzv. gravel, není však problém závod absolvovat ani na trekovém nebo horském kole. Silniční není zakázané, jen musíš počítat s vysokou pravděpodobností defektu.

U trasy ELITE, která zajíždí do Voděradských bučin jsou pravidla přísnější. Trasu ELITE je možné absolvovat pouze na horském kole, které splňuje tyto požadavky:

1. Minimální povolený rozměr kol je 26″, max. 29″

2. Minimální průřez kola je 1,5″

3. Standardní silniční řídítka (berany) nejsou povolena

Trasu ELITE jsme oproti minulým rokům navíc upravili a přibyla k ní krátká single-treková pasáž, kde dobré odpružení a dostatečný vzorek jistě oceníš 😉

PARKOVÁNÍ A DOPRAVNÍ OMEZENÍ V OBCI

Stejně jako v minulých letech bude v době konání závodu (9-14:00) omezen provoz v ulicích Na Bělidle, Pod Obcí a Pražská, viz mapa výše. Dopravní omezení budou hlídat policie ČR a pořadatelský tým. V této době bude zavřená silnice Jevanská ve směru z Vyžlovky do Jevan. Objízdná trasa vede po ulici Na Staré cestě.

Jak jsme již avizovali, pro zaparkování bude nejlepší využít nově zřízené centrální parkoviště v ulici Skalská. Do ulice na Bělidle bude zákaz vjezdu již od 9:00.

PREZENCE A STARTOVNÍ VLNY

Prezence hlavního závodu bude probíhat od 9:30 do 10:50 v areálu Koupaliště Vyžlovka. Prosíme, přijď včas, ať vše probíhá plynule. K dispozici bude opět také úschovna. Pro snadnější odbavení bude v předstihu na webu zveřejněn seznam startujících včetně startovních čísel.

Při prezenci ti bude napsáno na rameno startovní číslo, dále obdržíš startovní číslo na kolo, čip na nohu a startovní číslo na tělo. Toto číslo musíš mít na sobě při běžecké části, ale doporučujeme si jej nadat již při části cyklistické. Číslo bude vybaveno praktickým držákem, který si jen přetáhneš přes hlavu a bude ti držet na trupu. Toto startovní číslo slouží k přesnější detekci závodníků, jak na trati, tak například v těsných dobězích, proto jej při běžecké části vždy měj na přední části těla.

START

Zde rovněž navazujeme na loňský rok. První budou startovat všichni účastníci závodu ELITE a to 11:30. Pánská kategorie trasy STANDARD odstartuje v 11:35 a dámy je budou následovat o 2 minuty později.

Doběh prvních závodníků trasy STANDARD očekáváme ve 12:20, u trasy ELITE pak cca ve 12:50. Z důvodu bezpečnosti účastníků jsme stanovili limit pro odstartování do běžecké části našeho závodu (jak STANDARD tak ELITE). Limitním časem je 12:50. V případě, že někdo vyrazí později (což nepředpokládáme), bude mu odebráno startovní číslo a ve výsledkové listině bude mít uvedeno DNF.

PRAVIDLA A TRAŤ

Kompletní pravidla nalezneš zde. Avšak základní pravidlo, které od tebe budeme vyžadovat, je respektování fair play a úcty k soupeři.

V cyklistické části je povinná helma. Rekapitulace pravidel a představení trati závodu proběhne zhruba 15 minut před startem tj. v 11:15. Někteří závodníci mohou mít problém s hlídání správného počtu odjetých okruhů při cyklistické části, proto dopředu upozorňujeme, že to je odpovědnost každého závodníka, aby absolvoval jejich předepsaný počet, tj. tři okruhy okolo Vyžlovského rybníka.

Trasa ELITE odbočuje z trasy STANDARD na stejném místě jako v loňském roce, ale vrací se o cca 1 km dále u hráze rybníka Pařez viz mapka výše. Při napojování budeš ve stejném směru jako ostatní, ale přesto zde prosíme o obezřetnost, přece jen to je jeden z těžších úseků tratě. V dané lokalitě se mísí štěrk s asfaltem a hlínou a je třeba přizpůsobit rychlost vaším jezdeckým schopnostem a danému terénu. Každému, kdo svou závodní trasu nezná, doporučujeme si ji v den závodu ráno projet. Času tam je dost a vše bude značeno již den předem.

Stav vody je Krajskou hygienickou stanicí hodnocen jako průměrný, letos je ve vodě více chlorofylu a tudíž je tzv. víc zelená. Proto doporučujeme se po závodě osprchovat ve sprše u výlezu z vody, kde teče voda z řadu.

VSTUP NA KOUPALIŠTĚ

Pro závodníky je celodenní vstup na Koupaliště zdarma, doprovod závodníků a diváci platí symbolické vstupné 40 Kč. Prosíme diváky, aby pro vstup na koupaliště využívali pouze vstup pro pěší skrz hlavní budovu.

Při opakovaném vstupu se závodníci budou prokazovat startovním číslem, diváci u vstupu dostanou pásku na ruku. Diváky zároveň žádáme, aby při pohybu na koupališti dbali zvýšené bezpečnosti a trasu přecházeli jen na dvou vyznačených místech a po vyzvání pořadateli.

VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ A CENY

Proběhne po skončení hlavního závodu – cca 14:15

Vyhlašovat budeme následující kategorie:

STANDARD

Absolutní pořadí – 10 mužů a 10 žen

Kategorie 40 + (ročníky 1982 a dříve narozené) – 3 ženy

Kategorie 40-49 let (ročníky 1973-1982) – 3 muži

Kategorie 50-59 let (ročníky 1963-1972) – 3 muži

Kategorie 60 + (ročníky 1962 a dříve narození) – 3 muži

Železný Pánek – 3 muži a 3 ženy (dříve se kategorie jmenovala Železný Vyžlovák)

ELITE

Absolutní pořadí – 5 mužů a všechny ženy

Kategorie 40 + (ročníky 1982 a dříve narození) – 3 muži

SPECIÁLNÍ OCENĚNÍ

Největší bojovník – cena věnovaná památce Petra Bronce

HARMONOGRAM SOUTĚŽNÍHO DNE

Harmonogram Železného muže 2022 – sobota dne 23. 7.

8:30-8:50Dětské závody – Registrace pro ročníky 2012 a mladší
9:00-10:15Dětské závody – Start pro ročníky 2012 a mladší, vyhlášení průběžně
9:00-10:00Mini-triatlon – prezence
9:30 – 10:50Hlavní závod – prezence STANDARD & ELITE
10:30Rozprava pro Mini-triatlon (ročníky 2008 – 2011)
10:40Start Mini-triatlonu
11:20Limit pro dokončení Mini-triatlonu
11:15Rozprava pro účastníky hlavního závodu
11:30Hlavní závod – start ELITE
11:35Hlavní závod – start STANDARD – Vlna muži
11:37Hlavní závod – start STANDARD – Vlna ženy
12:50Časový limit pro dokončení cyklistické části závodu
11:15-13:45Hlavní závod – odhadovaný čas
14:15Vyhlášení výsledků – Hlavní závod a mini-triatlon

 

BRZY NA VIDĚNOU NA VYŽLOVCE!!!

Organizační tým Železného muže Vyžlovky