Skip to main content

Tradičnímu sprint triatlonu na Vyžlovce už táhne na třicet. A jakoby chtěl trošku zavzpomínat na mládí, objevilo se letos pár odkazů (flashbacků) na léta minulá.

Flashback #1 aneb triatlon v Covidu

Ať již chceme, nebo ne, jde stále o největší téma roku 2020. A chvíli to vypadalo, že kvůli protikoronovirovým opatřením se vrátí i tento závod počtem účastníků o pár let zpátky. Naštěstí ale omezení ve sportu v naší lokalitě polevila a letošní ročník tak bude spojen s touto (doufejme brzy již jen historií) pouze tematickým tričkem či vzpomínkou na dezinfekci u vstupu. Počet účastníků totiž naopak předčil naše očekávání, o tom ale dále.

Flashback #2 – “normální” léto?

Také počasí jako by se chtělo vrátit o několik let zpět. Letošní normální středoevropské léto je přeci jen poněkud jiné než ta, na které jsme si zvykli v posledních letech. Nicméně i zde nakonec žádná překážka – pár kapek a chladnější teplota na startu závodu vystřídaly pro sportování takřka ideální podmínky. Nakonec tedy odstartovalo 144 závodníků, což řadí ročník 2020 na historicky druhé místo. Velice si této důvěry vážíme a děkujeme za ní.

Novinka – “Eliťáci” první do vody

Ale abychom se nebavili jen minulostí – letošní první novinkou bylo odstartování kategorie Elite jako první s navýšením jejich plavecké části z 400 m na 600 m. Budeme určitě jako vždy rádi za zpětnou vazbu od závodníků, ale myslíme si, že se toto pořadí může v rámci zvýšení dynamičnosti závodu zachovat i do budoucna. Další starty již klasicky po vlnách a na závěr ženy.

Hned od úvodu bylo jasné, že kvalitních závodníků letos neubylo, spíše naopak. Téměř ve všech kategoriích byly k vidění buď přímo souboje “o bednu”, nebo aspoň velmi těsné rozdíly.

Krátce ke Standardu

Jako první se totiž do cíle “přiřítil” loňský obhájce celkového prvenství, Martin Krátký (M40), v čase 00:47:18 a jen půl minutky za ním zkušenější borec kategorie M50 Radek Skála. Oba dva tak tímto vyhráli i své věkové kategorie. O další dvě minuty za nimi pak doběhl do cíle David Najman (M40) a v závěsu za ním pak již několikanásobný účastník vyžlovského Železného muže, Vladimír Beneš (M50) z týmu Joskatel. Mužskou (a celkovou) část trasy Standard tak definitivně ovládla zkušenost. Jen pro doplnění stupňů vítězů kategorií M40 a M50 – bronz získaly další známé tváře Ondřej Benda (40+) a Jan Bláha (50+).

Mezi mladšími borci došlo k prohození prvního a třetího místa z loňského ročníku – zvítězil Radek Černý (5. celkově), následovaný Janem Mikešem a Martinem Máchou.

U žen tomu bylo podobně a přeci jen trošku jinak 🙂 – Železnou ženou byla opět Lucie Krátká, která stejně jako její muž obhájila loňské prvenství a rovněž vylepšila svůj čas o celou minutu, což jí vyneslo na 6. místo celkového (!) pořadí Standardu. Její výkon je zároveň nejlepším ženským časem v historii závodu. Samozřejmě tento čas znamenal i pohodlné vítězství v kategorii Z40. Stříbrnou pozici Z40 ve Standardu si pak zajistila také již tradiční účastnice a navíc trenérka v týmu pořadatele SK Vyžlovka, Alena Stárková. Na bronzové pozici zkušenějších závodnic pak doběhla Jana Bláhová. Všechny skvělým časem bezpečně pod hodinu.

V kategorii žen pod 40 zvítězila Tereza Čechová časem 00:52:41, na druhé pozici se umístila mladá patnáctiletá naděje Kateřina Tomková, které šlapala na paty v cíli jen o 10 vteřin pomalejší bronzová Petra Makovcová z týmu FitMami Kunratice.

 

Flashback #3 – Vyžlováci

Poslední okénko do minulosti se týká zúčastněných závodníků, kteří jsou buď přímo z Vyžlovky, nebo mají něco společného se sportovním klubem, což nás vrací zpátky k prvním ročníkům závodu, kdy nestartoval nikdo jiný 🙂 Letos se jich na trať Standardu postavilo 23 a z toho i 7 žen, proto je tento flashback zároveň i novinkou – poprvé jsme mohli vyhlásit nejlepší Vyžlovačku.

Stala se jí již zmiňovaná Alena Stárková časem 00:55:50.91. Stříbrná pak skončila naše velká pomocnice Eliška Kohoutková, která si předtím i potom jako organizátorka střihla ještě dětské závody. Bronzovou Vyžlovačkou se stala rovněž tradiční účastnice závodu Magda Kotková.

Po letech se také na start postavil jeden z hlavních organizátorů závodu Jiří Fousek a namotivoval se tak, že dokonce kategorii Vyžlováků v napínavém souboji s Martinem Kubrichtem časem 00:54:01 vyhrál. Bronzový stupínek doplnil další známý člen klubu SKV a loňský vítěz této kategorie Petr Tesařík.

Na závěr bychom chtěli zmínit, že se po loňské absenci opět na startu objevil rekordman v počtu startů Aleš Kohout (19. start) i další známé tváře – matadoři Jiří Lang (17. start a posunutí věkové hranice nejstaršího závodníka na 73 let), Oldřich Sedláček (72 let, 10. start), Jiří Šimanovský (16. start), Michal Švarcbach (12. start) nebo mladší, ale pravidelný účastník Tomáš Řehák (10. start), který vylepšil svůj loňský čas téměř o 3 minuty. Trvající zájem o závod nás moc těší a doufáme, že všechny uvidíme i příště.

Elite

Blížíme se k poslední části hlavního závodu, trase Elite. Další letošní novinka – o 200 m delší plavání – možná některé borce odradila, protože se jich na startu představilo méně než v předchozím roce. Na druhou stranu žen přibylo, oproti loňské dvojici jich bylo hned šest. Odlišením délky tratí všech tří disciplín se navíc trasa naplno oddělila od Standardu a ještě více tak dělá čest svému názvu, každý metr navíc ve vodě je znát…

V mužské kategorii byl boj o medaile opravdu velice těsný – zvítězil v historii již podruhé další pravidelný účastník Ondřej Němeček z Březí časem 01:14:02.86, na druhém místě jen o 20s za ním jeho jmenovec Ondřej Hamršmíd a třetí v závěsu doběhl Petr Lebeda z TT Astry Benešov v čase 01:14:30.64, který tak vyhrál i kategorii Elite M40. Diváci si tedy přišli ve finiši na své, i když ještě netušili, že sledují souboj o medaile. Museli jsme totiž poprvé sáhnout k diskvalifikaci závodníka za porušení pravidel závodu, konrétně za použití nepovoleného typu kola. Jak jsme několikrát zdůrazňovali na webu i FB a je uvedeno v pravidlech, na trase Elite není povoleno startovat se silničním či cyklokrosovým typem jízdního kola. Takovéto rozhodnutí se nikdy nedělá snadno, zvlášť když jde o vítězný čas, ale respektování pravidel je podmínkou účasti v závodu a bylo by to nefér vůči ostatním, což doufám všichni chápeme stejně. Přesto se sluší a patří pogratulovat k výbornému sportovnímu výkonu, který by možná i na správném typu kola mohl stačit na stupně vítězů, ne-li na nejvyšší stupínek.

Elitní Železnou ženou se stala Petra Korandová časem 01:25:45, v těsném závěsu za ní stříbrná Jana Teplá a bronz vybojovala Radka Sýkorová. I tyto kategorie tak nabídly napínavé souboje až do konce.

Rekordní dětské závody

Jak se již osvědčilo, závody mladších dětí (2010-2018) probíhaly od časného rána do začátku hlavního závodu. V letošním roce se jich na start postavilo rekordních 40. Jejich neskutečný zápal i čirá radost ze závodění jako vždy skvěle nastartovaly triatlonový den.

 

Odpoledne pak soutěžilo dalších 15 dětí starších ročníků 2006-2009, které absolvují již celý triatlon včetně plavání. V tomto závodě se odehrál velmi zajímavý souboj mezi Markem Krátkým a Matějem Mášou. Marek si vybudoval náskok v plavecké části, který Matěj horečně doháněl ve zbytku závodu. V cíli nakonec domácí borec Matěj Máša zaostal o 9 sekund. Tato dvojice pak měla náskok téměř 1:30 na zbytek startovního pole. Vzhledem k tomu, že starší děti máme rozděleny do dvou kategorií, mohli se nakonec radovat oba dva. Marek suverénně zvítězil mezi ročníky 2008-2009 před Juan Varela Hábou a Anničkou Šináglovou. Zatímco Matěj zvítězil mezi ročníky 2006-2007 před Kryštofem Čermákem a Katkou Krátkou. Právě Katka měla nejlepší čas mezi soutěžící dívkami a jsme moc zvědaví, zda se příští rok přihlásí do hlavního závodu, kde by mohla prohnat své rodiče.

Na závěr bychom chtěli opět poděkovat všem zúčastněným a zejména těm, kdo jakkoliv pomáhají s organizací a podporou závodu. Bez vás stejně jako bez partnerů akce by to vážně nešlo a jsme moc rádi, že v tom (nejen letos) jedeme spolu!

Tým ŽM Vyžlovky